5 Wskazówek Jak Utrzymać Dom w Czystości

W czasach korków ulicznych i nieustannego wyścigu szczurów, czasami nie mamy ani sekundy na utrzymanie domu w czystości. Nie jest do dobre zjawisko, ponieważ czysty i schludny dom również wpływa bardzo pozytywnie na nasz nastrój. Wszyscy jednak wiemy, jak trudno pamiętać o regularnym sprzątaniu, gdy nasze dni pracy są niczym nieustający maraton. Nie wspominając już o tym co się dzieje, gdy mamy dzieci lub zwierzęta domowe! Są jednak pewne wskazówki, które pomogą lepiej radzić sobie z tym czasem skomplikowanym, ale koniecznym zadaniem. Oto one:

1. Zmywaj talerze, sztućce i inne naczynia tuż po jedzeniu

Może wydawać się aż nazbyt oczywiste, ale jest to bardzo prosta sztuczka, która pomoże Ci utrzymać kuchnię w czystości. Wiele razy jemy, zostawiamy to, czego użyliśmy w zlewie i mówimy sobie: „oj tam, umyję to później”. Wypowiadając te słowa tylko odwlekamy problem w czasie. Coraz trudniej będzie nam przyjąć, że mamy to zadanie do wykonania. Następnym razem jak zjemy, zrobimy to samo i wkrótce zgromadzimy cały stos talerzy i sztućców. Regularne czyszczenie talerzy po każdym posiłku nie tylko pozwoli nam utrzymać dom w czystości i porządku, ale także uwolni nas od zarazków i bakterii (zdziwiłbyś się jak wiele potrafi ich się nagromadzić w kuchennym zmywaku!).

2. Kiedy wrócisz do domu, umieść wszystko we właściwym miejscu

Wracamy zmęczeni pracą i najchętniej padlibyśmy trupem na kanapę. W międzyczasie pozostawiamy portfel na stole kuchennym, marynarkę na fotelu, spodnie na krześle w pokoju…. Te małe działania kumulują się, aż nadejdzie czas, kiedy będziemy zdominowani przez nieporządek i, co gorsza, zaczniemy mieć trudności ze znalezieniem pewnych rzeczy. Dzięki tej małej sztuczce unikniemy tego strasznego niepokoju, który wynika z wychodzenia z domu i nie znalezienia, na przykład, czegoś tak ważnego jak portfel… A wszystko dlatego, że nie trzymaliśmy go na swoim miejscu, kiedy wróciliśmy do domu!

3. Utrzymuj płaskie powierzchnie wolne od przedmiotów i ozdób

Nie, nie oznacza to że w naszym mieszkaniu ma nie być nic prócz materaca i poduszki. Choć może białe ściany pozbawione ozdób mogą z pozoru wyglądać mało atrakcyjnie, minimalistyczny wystrój często jest znacznie bardziej pragmatycznym wyborem. Gromadzenie przedmiotów i ozdób na stołach i półkach to nic innego jak zaproszenie do zbierania kurzu. Sprzątanie jest mocno uciążliwe, ponieważ będziesz musiał podnosić i poruszać przedmioty co dwa na trzy, co sprawi, że wypełnienie zadania będzie trwało dwa razy dłużej. Szczególnie namiar przedmiotów na podłodze (stojaki, rzeźby, doniczki, lampy…) może dać się mocno we znaki. Wiedzą o tym właściciele odkurzaczy automatycznych, które mają czasem problem z ominięciem uciążliwych z pozoru błahych przeszkód takich jak wałęsający się gdzieś w kącie kabel od lampy, którą dostaliśmy od cioci w prezencie ślubnym…

4. Wykorzystaj chwile wytchnienia, jakie dają Ci codzienne czynności

Na przykład, gdy gotujesz i korzystasz z piekarnika lub czekasz, aż coś się nagrzeje w kuchence mikrofalowej, możesz to wykorzystać do naprawienia rzeczy: wyjmij naczynia ze zmywarki lub ze wsparcia, w którym je masz do wyschnięcia i umieść je na swoim miejscu. Korzystaj z tych krótkich chwil aby wykonać drobne czynności sprzątające.

5. Pamiętaj że w przyrodzie nic nie ginie

Tego typu mentalność pomoże Ci uniknąć gromadzenia bezużytecznych śmieci, które z czasem będą kosztować Cię coraz więcej wysiłku przy wynoszeniu. Więc za każdym razem, gdy przynosisz coś nowego do swojego domu, spróbuj pozbyć się jednej lub dwóch rzeczy, które Twoim zdaniem nie mają już funkcji do wykonania. Działanie w ten sposób zapobiegnie również zbytniemu nagromadzeniu zbytecznych gratów.

To są nasze małe wskazówki, ale na pewno możesz wymyślić inne dobre pomysły. Jedno jest jednak najważniejsze – konsekwencja! Choć z pozoru wyrobienie nowych dobrych nawyków może być nieco przytłaczające, po pewnym czasie wiele rzeczy będziesz robić z automatu, tak długo jak tylko będziesz starał się je robić regularnie. Efekty mogą zaskoczyć Ciebie samego.

Dodaj komentarz