Cichy Odkurzacz - Który Jest Najcichszy na Rynku w 2019?
4.6 54

Cichy Odkurzacz – Który Jest Najcichszy na Rynku w 2020?

Chcesz zakupić bardzo cichy odkurzacz dla domu lub biura? Przebadaliśmy kilkadziesiąt urządzeń w poszukiwaniu najciszej pracującego odkurzacza. Na podstawie naszych doświadczeń stwierdzamy, że najcichszy odkurzacz na rynku to Electrolux Ultrasilencer Zen EUS8Alrgy. Przy najmniejszych obrotach pracuje on z głośnością jedynie 50 decybeli, co plasuje go czołówce rankingu cichych odkurzaczy.

Ciekawą alternatywą są odkurzacze automatyczne – roboty. Są to nie tylko ciche odkurzacze ale też modele w pełni zautomatyzowane które mogą niemalże w pełni wyręczyć Cię w sprzątaniu. Najbardziej atrakcyjnym cenowo urządzeniem z tej kategorii jest Xiaomi Mijia Roborock 2. Jest to mały cichy odkurzacz bezprzewodowy charakteryzujący się dużą autonomią pracy. Jest on bardzo ciekawą alternatywą dla tradycyjnych odkurzaczy workowych lub bezworkowych.

Najcichsze Odkurzacze – Ranking

Ciche Odkurzacze – Opinie

1. Electrolux Ultrasilencer Zen EUS8Alrgy

najcichszy odkurzacz na rynku - Electrolux UltraSilencer ZEN EUS8ALRGYOdkurzacz Electrolux Ultrasilencer Zen EUS8Alrgy to prawdopodobnie najcichszy odkurzacz workowy jaki możemy obecnie dostać na rynku. Pracuje on z głośnością jedynie od 50 dB do 65 dB co bezdyskusyjnie czyni go znacznie cichszym niż wiele produktów konkurencji, które nierzadko przekraczają poziom 75 dB (jak chociażby bardzo popularne w Polsce odkurzacze Zelmer).

Skąd różnica w poziomach głośności i co decyduje o tym że raz możemy zaobserwować hałas na poziomie 50 dB a raz 60 dB w przypadku tego modelu? Chodzi o aktualną moc odkurzacza. W przypadku bardziej wymagających zadań odkurzacz będzie pracował z większa mocą i zarazem naturalnie generował więcej hałasu.

Co bardzo istotne jednak to to że moc odkurzacza możemy w tym modelu regulować. Jest to bardzo wygodna funkcjonalność która z pewnością oszczędzi nie raz nasze uszy.

Odkurzacz jest dość kompaktowy, w miarę łatwo go więc przemieszczać. Ma również bardzo długi przewód zasilający o całkowitej długości 9 m. Oszczędza nam to uciążliwej „przyjemności” ciągłego przepinania go z gniazdka do gniazdka.

Ten bardzo cichy odkurzacz posiada w komplecie cały zestaw różnych szczotek i ssawek zaprojektowanych do różnych zadań. Mamy tu więc ssawkę szczelinową, ssawkę 3 w 1, dysza do tapicerki, turbo-szczotkę, szczotka do mebli i inne. Taki wybór akcesoriów pozwoli nam na dokładniejsze sprzątanie.

Z minusów należałoby wspomnieć o tym że obudowa tego odkurzacza nie jest wykonana z najbardziej solidnych materiałów (co też przekłada się na jego niższą cenę). Nie oznacza to że mamy od razu obchodzić się z nim jak z jajkiem. Jeśli jednak jesteśmy wrażliwi na punkcie estetyki i przeszkadzają nam choćby drobne rysy – warto być bardziej ostrożnym z tym modelem.

Zalety
 • Bardzo cichy

 • Duży wybór szczotek i ssawek

 • Długi przewód zasilający

 • Regulacja mocy

Wady
 • Obudowa nie jest najmocniejsza

2. Xiaomi Mijia Roborock Mi 2

Cichy odkurzacz Xiaomi Mijia Roborock 2Roboty sprzątające pojawiły się na rynku dopiero kilka lat temu. Przez ten czas jednak zdążyły już podbić serca wielu osób na całym świecie dzięki ich pełnej autonomii pracy oraz niemalże całkowitej automatyzacji sprzątania. Technologia ta obecnie jest już na tyle rozwinięta że wydaje się już być tylko kwestią czasu aby ręczne sprzątanie stało się czynnością która przejdzie do lamusa.

Robot automatyczny ma też tą wielką zaletę że tego typu urządzenie to zazwyczaj odkurzacz cichy, generujący znacznie mniej hałasu niż tradycyjne modele. Jednym z takich odkurzaczy który zdobył bardzo dużo pozytywnych opinii jest właśnie Mijia Mi 2 firmy Xiaomi, znanej z produkcji bardzo przyzwoitej jakości elektroniki dostępnej w atrakcyjnych cenach.

Cichy odkurzacz automatyczny Xiaomi ma wszystkie te same funkcje typowe dla droższych odkurzaczy robotów takie jak filtry HEPA, automatyczne dopasowanie do sprzątanej powierzchni, możliwość  kontroli za pomocą dedykowanej aplikacji na smartfona, automatyczny powrót do stacji dokującej i inne.

Odkurzacz posiada wbudowany algorytm SLAM, który pozwala mu na „nauczenie się” mapy Twojego domu. Dzięki temu robot już po kilku kursach po mieszkaniu powinien być dobrze zaznajomiony z układem pomieszczeń i mebli w mieszkaniu.

Odkurzacz posiada bezszczotkowy silnik, który pracuje bardzo cicho i jest głównym czynnikiem decydującym o tym że jest to jeden z najcichszych o ile nie najcichszy odkurzacz na rynku. Poziom głośności nie przekracza 65 dB, co jest tylko niewiele głośniejsze niż ożywiona konwersacja pomiędzy grupką osób.

Z wad musimy wspomnieć głównie o tym, że niezbyt nadaje się do odkurzania dywanów. Zdecydowanie bardziej polecamy go osobom które potrzebują cichego automatycznego odkurzacza do posprzątania np. gładkich powierzchni biurowych takich jak parkiety, terakota czy chociażby wykładzina. Gęste włosie spotykane w dywanach nastręczy mu zbyt dużo problemów.

Ogółem Xiaomi Mijia Roborock 2 to bardzo atrakcyjna propozycja dla osób które poszukują cichego odkurzacza, który może pełnić zarazem funkcję w pełni autonomicznego asystenta sprzątania. Co prawda są na rynku bardziej zaawansowane roboty sprzątające takie jak chociażby urządzenia Roomba firmy iRobot, to jednak odkurzacz Xiaomi zdecydowaliśmy się umieścić na pierwszym miejscu. A to ze względu na jego znacznie niższą cenę niż u konkurencji. Biorąc pod uwagę stosunek ceny do jakości, jest to naprawdę bardzo polecany cichy odkurzacz i ciekawy dodatek do każdego domu.

Zalety
 • Cicha praca

 • Pełna autonomia

 • Automatyczny powrót do bazy dokującej

 • Apka na smartfona umożliwia łatwe sterowanie

Wady
 • Słabo radzi sobie z dywanami

 • Potrafi się zaklinować w ciasnych zakamarkach – musimy go wówczas ręcznie „uwolnić”

3. Electrolux EUS89TM

Electrolux EUS89TMCichy odkurzacz Electrolux EUS89TM jest bardzo cichym odkurzaczem nie tylko z nazwy. Przy najniższym poborze mocy (co istotne – można ją regulować) będzie pracował na tyle cicho, że bez problemu mogłyby go zagłuszyć chociażby dwie rozmawiające ze sobą osoby.

Na najniższych obrotach wydaje on dźwięk którego głośność można porównać z odgłosem silnika w zaparkowanym samochodzie. Jeśli więc chcesz wybrać bardzo, bardzo cichy odkurzacz, to właśnie ten model (jak i inny odkurzacz Electroluksa w naszym zestawieniu) powinieneś rozważyć.

Odkurzacz ma pojemnik o całkowitej objętości 3,5 litra. Posiada moc 700 watów co w zupełności wystarcza do odkurzania typowego mieszkania. Posiada w zestawie komplet rozmaitych ssawek i szczotek. Każdą z nich można zastosować do różnych celów.

Tak jak sugeruje nam jego nazwa, odkurzacz ten powstał również z myślą o właścicielach zwierząt. Całkiem dobrze sprawdza się przy usuwaniu włosia i sierści z podłóg i mebli dzięki miniturboszczotce AeroPro.

Posiada również przeciwzapachowy worek pochłaniający mniej przyjemne zapachy. Jest więc, jak na odkurzacz workowy, całkiem higienicznym urządzeniem.

Jeśli jest coś do czego możemy się w nim przyczepić to stosunkowo duża waga – aż 9 kg oraz trochę sztywna konstrukcja węża. Bywa że musimy się nieco nagimnastykować żeby skutecznie nim manewrować, szczególnie w trudniej dostępnych zakamarkach domu.

Zalety
 • Bardzo cichy

 • Dobry do odkurzania sierści i włosów

 • Szeroki wybór szczotek i akcesoriów

 • Ładnie zaprojektowany

Wady
 • Trochę ciężki

 • Mało elastyczny wąż

4. iRobot Roomba 980

Odkurzacz iRobot Roomba 980Robot Roomba 980 to na ten moment numer jeden wśród odkurzaczy automatycznych. Firma iRobot jest pionierem na tym rynku, od lat produkując roboty sprzątające, które stały się niemalże wyznacznikiem jakości w branży. Roomba 960 to jak dotąd najwyższy model wypuszczony przez amerykańskiego producenta

Wszystkie odkurzacze z tej serii posiadają jeden wspólny mianownik który jako czytelnika tego artykułu powinien Cię szczególnie zainteresować – są dość ciche. Jako że są to roboty bardzo mocne i wydajne, nie możemy jednak oczekiwać że będą to odkurzacze bezdźwiękowe. Jeśli jednak zależy Ci na dobrym kompromisie pomiędzy mocą i głośnością to powinieneś zainteresować się tą serią.

Robot posiada bardzo czuły system sensorów i kamer. Pozwalają mu one skutecznie omijać przeszkody oraz pomagają mu w nauce rozkładu pomieszczenia. Możesz go łatwo zaprogramować dzięki apce na smartfona. Pierwsze sprzątanie może wymagać więcej interwencji z Twojej strony jako że odkurzacz musi wpierw poznać lepiej strukturę Twojego mieszkania. Z każdym kolejnem sprzątaniem powinieneś zauważyć jednak widoczną poprawę i większą autonomię pracy odkurzacza.

Jak już wspomnieliśmy, odkurzacz ten jest wydajny i mocny. Posiada dużą siłę ssania pozwalającą mu konkurować z tradycyjnymi silnymi odkurzaczami. Bardzo spodobało nam się to, że na jednym ładowaniu baterii potrafi działać aż 75 minut.  Jeśli jednak i to nie wystarczyłoby mu na ukończenie sprzątania to wówczas sam skieruje się do centrali dokującej w celu dalszego naładowania.

Jeśli potrzebujesz najwyższej klasy cichego odkurzacza oferującego pełną automatyzację sprzątania – koniecznie przyjrzyj się lepiej robotowi Roomba 980. Licz się jednak z tym że nie będzie to mały wydatek. Jeśli zainteresował Cię temat cichych odkurzaczy robotów a nie chcesz jednocześnie wydawać fortuny na ich zakup – rozważ alternatywę w postaci Xiaomi Mijia Roborock 2.

Zalety
 • W pełni autonomiczny

 • Bardzo solidnie wykonany

 • Dość cichy

 • Długi czas pracy na baterii

 • Łatwo programowalny

Wady
 • Drogi

5. Xiaomi Handheld Vacuum Cleaner

Cichy odkurzacz pionowy - Xiaomi Roidmi F8Xiaomi prócz wspomnianego wcześniej robota Mijia Roborock posiada w swojej ofercie również bardzo udany odkurzacz pionowy. Jest to model bezprzewodowy przeznaczony do różnych zadań. Możemy nim wysprzątać zarówno podłogę jak również wyczyścić kanapę lub sufit. Jest to bowiem odkurzacz przenośny i bardzo lekki – waży jedynie ok. 1,5 kg.

Naturalnie nie powinniśmy oczekiwać od tak lekkiego odkurzacza akumulatorowego specjalnie dużej mocy. 380W to nie jest dużo, jednak w zupełności wystarczy do zwykłego nieszczególnie wymagającego sprzątania.

Jeśli chodzi o głośność – odkurzacz ten plasuje się w przedziale od 70 do 75 decybeli. Nie jest to więc zdecydowanie najcichszy odkurzacz na rynku. Jednak pracuje on ciągle znacząco ciszej niż większość odkurzaczy workowych, a także część pionowych.

Odkurzacz działa na jednej baterii niespełna godzinę. Czas ten może być jednak krótszy w zależności od wymogów sprzątania.

Posiada dość zaawansowany poczwórny system filtracji, który pochłania brudne cząsteczki i pyłki z dokładnością do 0,3 mikrona. Jest to więc odkurzacz polecany szczególnie dla alergików.

Jeśli chcesz zakupić odkurzacz mały i cichy – Xiaomi jest odkurzacze który zdecydowanie powinieneś wziąć pod uwagę.

Zalety
 • Bardzo lekki

 • Duży wybór końcówek

 • Długo pracuje na jednej baterii

 • Wydajny system filtracji

Wady
 • Siła ssania nie jest jego mocną stroną

Jak mierzony jest poziom głośności?

Poziom hałasu jest mierzony w decybelach (db). Decybel jest standardową jednostką używaną do pomiaru natężenia dźwięku. Zero decybeli to najcichszy dźwięk, jaki słyszy zdrowe ludzkie ucho. Od tego miejsca każdy wzrost poziomu hałasu o +/- 3 decybele oznacza podwojenie mocy akustycznej lub natężenia dźwięku. Ucho posiada niezwykłą zdolność do zarządzania szerokim zakresem poziomów dźwięku. Do przekazywania poziomów dźwięku w sposób bardziej wygodny i zrozumiały używamy skali logarytmicznej, którą w tym przypadku nazywamy skalą decybelową.

Głośność jest tendencyjnym zjawiskiem psychologicznym, którego nie można obiektywnie zmierzyć. Większość z nas rozpoznaje, że jeden dźwięk jest dwa razy głośniejszy od drugiego, gdy dzieli je tylko około 10 decybeli. Dla przykładu klimatyzator pracujący z głośnością 60 dB będzie brzmiał w istocie dwa razy głośniej niż lodówka o mocy 50 dB.

Zmywarka o pojemności 70 dB zabrzmi około czterokrotnie głośniej niż lodówka o mocy 50 dB. Ponadto rzeczywisty poziom hałasu wytwarzanego przez odkurzaczy może różnić się od wartości określonych przez producentów w zależności od tego z jakiej odległości zdecydujemy się go zmierzyć. Niektóre modele reklamowane jako najcichsze odkurzacze, mogą więc tak naprawdę okazać się nieco głośniejsze niż wynikałoby to z ulotki informacyjnej.

Każdy hałas o natężeniu powyżej 85 db może prowadzić do utraty słuchu. Bycie wystawionym na 8 godzin dźwięku o głośności 90 decybeli może spowodować uszkodzenie słuchu. Każde, nawet krótkotrwałe bycie wystawionym na działanie dźwięku o natężeniu powyżej 140 dB spowoduje niemal natychmiastowe uszkodzenie uszu i fizyczny ból. (źródło)