Jak usunąć plamy z dywanów?

Dywany są praktyczne, przytulne i bardzo dekoracyjne, ale mogą też stać się dużym bólem głowy, jeśli chodzi o ich czyszczenie. Szczególnie, gdy chodzi o usuwanie trudnych plam, i jest to o wiele bardziej powszechne niż mogłoby się wydawać.

Pierwszą rzeczą, o której powinieneś wiedzieć, jest to, że nie wszystkie dywany mogą być czyszczone w ten sam sposób. W zależności od rodzaju włosa lub włókna, zaakceptują niekontrolowane zwilżanie lub prawie nie będziesz musiał ich nawilżać, aby nie straciły one swojego kształtu lub koloru. We wszystkich przypadkach należy unikać stosowania rozpuszczalników chemicznych lub syntetycznych środków do usuwania plam, które mogą pogorszyć problem zamiast go rozwiązać.

Oto kilka ciekawych wskazówek, które pomogą Ci szybko i łatwo usunąć najczęstsze plamy na Twoich dywanach.

Plamy tłuszczu

Im szybciej zaatakujesz plamę tłuszczu, tym łatwiej będzie ją usunąć. Najlepiej jest posypać plamę dużą ilością talku w proszku i pozwolić mu „oderwać” tłuszcz, który przylega do mikrocząsteczek talku. Następnie odkurz wykładzinę (doradzamy przy tym korzystanie z dobrego odkurzacza bezworkowego) i wyszczotkuj ją szczotką o miękkim włosiu w celu usunięcia pozostałości kurzu.

Mokre plamy

Najczęściej spotykane są plamy z gotowego jedzenia; ketchup i sosy wydają się być „najlepszymi przyjaciółmi” dywanów. Aby pomóc je rozpuścić, spróbuj działać, gdy są jeszcze mokre; nałóż warstwę sody oczyszczonej lub skrobi kukurydzianej i pozostaw do wyschnięcia. Następnie należy szczotkować dywan, zawsze w tym samym kierunku co runo, tak aby nie został on uszkodzony. Jeżeli kolor plamy nadal pozostaje, przygotuj filiżankę ciepłej wody z łyżką białego octu i łyżką neutralnego detergentu. Nakładać szmatką, nie mocząc zbyt mocno, wykonując miękkie, okrągłe ruchy. Wypłukać letnią wodą i pozostawić do wyschnięcia. Powtórzyć procedurę tyle razy, ile jest to konieczne. (źródło: wp.pl)

Plamy po kawie i winie

Są to najtrudniejsze do usunięcia plamy. Spróbuj działać szybko, umieszczając ręczniki papierowe na plamie i stosując nacisk, aby wchłonąć jak najwięcej płynu, jak to możliwe. Następnie zmieszać jedną filiżankę wody z jedną łyżką stołową amoniaku (o ile dywan nie jest wełną); roztwór nanieść niezamoczoną gąbką i wcierać małymi okrężnymi ruchami. Powtarzać tyle razy, ile jest to konieczne, aż plama zniknie. Jeśli dywan jest wełniany, można zastąpić amoniak sokiem z cytryny i kilkoma kroplami neutralnego detergentu.

Suche miejsca

Niektóre plamy znikną szybciej, jeśli pozwolisz im wpierw wyschnąć, takie jak plamy z krwi, czekolady lub tuszu. W takich przypadkach należy poczekać, aż wyschnie i szczotkować je stalową szczotką. Jeśli płyn był gruby, prawdopodobnie nie przedostał się do podłoża dywanu; jeśli jest powierzchowny i nie za duży, można spróbować przyciąć kilka milimetrów poplamionych włosów małymi nożyczkami do paznokci. W zależności od koloru wykładziny – jeśli jest czysta – można zastosować kilka kropel nadtlenku wodoru, szczególnie w przypadku krwi, będzie to bardzo pomocne i łatwo ją usunie.

Ważną rzeczą w każdym przypadku jest działać szybko, cierpliwie i delikatnie, aby nie uszkodzić kolorów, wzoru i ogólnego wizerunku dywanów.

1 komentarz do wpisu “Jak usunąć plamy z dywanów?”

  1. Po imprezie urodzinowej córy myslalam ze w zyciu nie pozbede sie raz ze piachu z dywanu w salonie a dwa plamy po torcie wiśniowym. Dywan mam biały, wiec dosłownie wszystko na nim widac. A zrobil sie juz wlasciwie mleczny ;( Mama w weekend wpadla ze swoim sprzetem. Plame zaprala wodą z sola, a piach wciągnął workowy zilan, widocznie moc mojego staruszka była za słaba. Ewidentnie czas na nowy odkurzacz 🙂

Dodaj komentarz