Jaki robot sprzątający? Ranking odkurzaczy automatycznych 2019
4.84 35

Jaki robot sprzątający? Ranking odkurzaczy automatycznych 2020

Masz już dosyć ręcznego odkurzania i cotygodniowego zmagania się z kurzem w Twoim domu? Odkurzacz automatyczny znany również jako robot sprzątający może być wymarzonym rozwiązaniem Twoich problemów. Jak dowodzi nasz ranking odkurzaczy automatycznych, najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne zastosowane w odkurzaczach automatycznych umożliwiają im wykonanie całej brudnej roboty za Ciebie. Znani producenci tacy jak Roomba twierdzą że ich roboty są w stanie perfekcyjnie wyczyścić całe mieszkanie bez jakiejkolwiek ingerencji użytkownika.

Czy jednak nie jest to stwierdzenie zbyt na wyrost? Czy odkurzacze automatyczne nie są aby lekko przereklamowane? W poniższym przewodniku zakupowym przekonamy się jak to naprawdę z nimi jest. Przedstawimy Ci ranking robotów sprzątających które naszym zdaniem najlepiej wykonują swoje zadania. Te właśnie odkurzacze, zakładając że zostaną wcześniej uprzednio zaprogramowane jak należy (co dzięki aplikacji na smartfony nie jest trudne) mogą stać się Twoim w pełni autonomicznym towarzyszem sprzątania. 

Ranking Odkurzaczy Automatycznych (Robotów Sprzątających) Top 5

1. iRobot Roomba 980

ranking odkurzaczy automatycznych - zwycięzca - irobot roomba 980

Robotyczne odkurzacze mają tę zaletę, że są w pełni autonomiczne i potrafią w ten sposób zaoszczędzić Ci mnóstwo czasu na sprzątanie. iRobot Roomba 980 jest zdecydowanie najlepszym odkurzaczem tego typu na rynku. Konsumenci w wielu krajach europejskich takich jak Niemcy czy Francja bardzo chwalą sobie firmę Roomba o czym dowodzą liczne pozytywne recenzje wystawione ich odkurzaczom. Roomba oferuje wiele modeli w swojej palecie produktów. Numer 980 jest najbardziej zaawansowanym z nich.

Robot ten oferuje możliwość zdalnego programowania i sterowania przez Wi-Fi za pomocą dedykowanej aplikacji. Posiada on zaawansowany zintegrowany system kamer i czujników. Pod względem wydajności, jego okrągły rozmiar pozwala na dopasowanie w dowolnym miejscu, a pojemna bateria pozwala na pokrycie bardzo dużej powierzchni.

Nie będziemy ukrywać – jesteśmy naprawdę zdziwieni i wręcz zachwyceni tym jak wiele prawdy jest w twierdzeniach producenta że jest robot który w pełni może wyręczyć człowieka w sprzątaniu. W istocie rzeczy poziom jego autonomii jest zdumiewający i nie wymaga praktycznie żadnej ingerencji od użytkownika. Bardzo dobrze radzi sobie z omijaniem przeszkód. Kamery i czujniki rejestrują wszystkie napotkane przeszkody w celu jak najskuteczniejszego dostosowania trasy. Co bardzo istotne – dobrze radzi sobie również z wykrywaniem krawędzi. Nie musisz się więc bać że spadnie ze schodów. Jeśli ciągle nie jesteś przekonany – śpieszymy donieść że ręczna aktywacja i kontrola jest także możliwa.

irobot roomba 980

Roomba 980 jest w stanie funkcjonować na jednej baterii przez 75 minut. Po wyczerpaniu się baterii odkurzacz sam przejedzie do stacji ładowania po czym wznowi swoją podróż, jeśli nie ukończył sprzątania za pierwszym razem. Ponowne naładowanie baterii zajmuje około 3 godzin.

Odkurzacz wyposażony jest w wydajny system czyszczący Aero-Force.

Czyszczenie odbywa się w trzech fazach: szczotka boczna doprowadza kurz znajdujący się w narożnikach i wzdłuż ścian z powrotem do dwóch przeciwbieżnych obrotowych szczotek. Usuwają one włosy, włosy i kurz, odprowadzając je do wbudowanego zbiornika o pojemności 0,75L.

Dzięki funkcji wykrywania zanieczyszczeń Dirt Detect 2, całkiem dobrze radzi sobie z wyczyszczeniem także i większych brudów. Wbudowane czujniki akustyczne i optyczne naprawdę dobrze sprawdzają się w praktyce. Powoduje to że można mu zaufać że sprzątanie w jego wykonaniu przyniesie pożądane efekty.

ZALETY
 • Świetnie wykonany
 • W pełni autonomiczny
 • Łatwo go kontrolować przy użyciu aplikacji i Home
 • Automatycznie wznawia pracę po zakończeniu ładowania
 • Niewielkie rozmiary: 91 cm, bez problemu mieści się pod wszystkimi meblami.
WADY
 • Czasem może mieć kłopot z trafieniem bazy gdy jest od niej mocno oddalony
 • Nie jest tani

WERDYKT

 irobot roomba 980

iRobot Romba 980 jest naprawdę całkowicie autonomiczną jednostką. Czas ładowania wynoszący 3 godziny stawia go na średnim poziomie, a jego 75-minutowa autonomia stawia go na drugim miejscu wśród odkurzaczy wybranych przez naszych ekspertów.

Dzięki zbiornikowi o pojemności 0.75 l i możliwości zdalnego programowania tras odkurzacz iRobot Romba 980 ma wszystko, co potrzebne, aby być dobrym robotem-gospodarzem domu.

2. iRobot Roomba 966

ranking robotów sprzątających - drugie miejsce zajmuje irobot roomba 966

Podobnie jak model 980, odkurzacz iRobot Roomba 966 jest nieodzownym pomocnikiem sprzątania. Bez problemu mieści się pod meblami o minimalnej wysokości 10,5 cm. Urządzenie automatycznie podłącza się do ładowarki po zakończeniu pracy. Czas pracy baterii wynosi 60 minut. Robot jest w pełni programowalny. Można bez problemu zaprogramować go do sprzątania pod Twoją nieobecność w domu.

Dzięki systemowi AeroForce odkurzacz eliminuje do 50% więcej odpadów niż konwencjonalny odkurzacz. Dobrze wykrywa brud i dociera do najbardziej zabrudzonych obszarów. Urządzenie to mieści się również pod meblami takimi jak kanapa.

Obrotowe szczotki kontrolne nieźle usuwają włosy i sierść zwierząt, skutecznie zastępując filtry HEPA w tradycyjnych odkurzaczach. Robot ten miewa jednak trudności na dywanach z gęstszym włosiem. Szczotki boczne czyszczą również listwy przypodłogowe i krawędzie mebli.

irobot roomba 966

Wyposażony w system prowadzenia iAdapt  sam ustala sobie ścieżki oczyszczania. Nie trzeba więc ich programować ręcznie.

Gdy napotka przeszkodę, odkurzacz zmienia kierunek działania. Dzięki dwóm czujnikom optycznym i czujnikowi akustycznemu urządzenie dość swobodnie przemieszcza się po pomieszczeniu i unika pułapek typu schody.

Uważaj jedynie, aby nie pozostawiać w pobliżu przewodów elektrycznych : robot co prawda posiada technologię „antyplączącą” ale nie jest ona w 100% skuteczna.  Jeśli nie chcesz więc żeby Twoja lampa lub telewizor runęły z hukiem na podłogę, pamiętaj o ich odpowiednim przechowywaniu przed uruchomieniem urządzenia.

ZALETY
 • Łatwo omija przeszkody takie jak krzesła i lokalizuje schody bez upadku
 • Technologia Detekcji Zabrudzeń
 • Dostępny język polski
 • Automatycznie powraca do stacji ładującej
WADY
 • Średnio nadaje się do dywanów

WERDYKT

irobot roomba865

Jako że jest to starszy model niż iRobot Roomba 980, jest nieco mniej autonomiczny niż jego młodszy brat. Wykonuje jednak te same zadania, co jego poprzednik, słabiej radząc sobie jedynie z dywanami. Żywotność zbiornika i baterii jest odpowiednia dla średnich i dużych powierzchni. Programowanie tras  jest naprawdę dobrze przemyślane. Podsumowując jest to bardzo zaufany towarzysz sprzątania.

3. Xiaomi Mijia Roborock S50

Xiaomi Roborock S50Firma Xiaomi jakiś czas temu podbiła serca konsumentów w całej Europie, oferując naprawdę udane produkty za bardzo przystępną cenę. Do tej pory produkty „made in China” w świadomości polskiego konsumenta  często kojarzyły się z niską, wręcz tandetną jakością wykonania. W ostatnich latach coraz więcej chińskich producentów postanowiło pójść inną ścieżką i postawić na jak najwyższą jakość wykonania przy jednoczesnym zachowaniu konkurencyjnych cen. Xiaomi jest m.in. właśnie jedną z takich firm.

Do niedawna znany głównie jako producent bardzo udanych smartfonów, Xiaomi szybko zaczęło wypuszczać produkty niemalże każdego rodzaju – komputery, odświeżacze powietrza, smartwatche, długopisy… Dynamicznie rozwijający się rynek odkurzaczy robotów także został szybko zidentyfikowany jako łakomy kąsek dla chińskiej firmy. Tak oto powstał Xiaomi  Mija Mi – odkurzacz robot obiecujący te same funkcjonalności co Roomba czy Neato, kosztujący jednak wielokrotnie mniej.

Czy tak faktycznie jest? Czy nowy Xiaomi Mija Mi Roborock S50 spełnia pokładane w nim oczekiwania i jest atrakcyjną alternatywą dla ponad dwa razy droższych konkurentów?

Po gruntownym przyjrzeniu się temu modelowi nasz werdykt jest następujący  – nie jest to na pewno najlepszy odkurzacz robot na rynku. Jednak w swojej półce cenowej jest on absolutnie bezkonkurencyjny. Xiaomi nieraz już zaskoczyło nas swoimi telefonami sprawdzającymi się prawie tak dobrze jak „flagowce” ze stajni Samsunga czy LG, ale kosztującymi nieporównywalnie mniej. Tak samo sprawy wyglądają w przypadku robota Mijia Mi. Tak długo jak nie oczekujemy od niego perfekcji i absolutnej niezawodności – naprawdę nie możemy narzekać.

Odkurzacz automatyczny Xiaomi posiada wszystkie standardowe funkcjonalności droższych odkurzaczy robotów takich jak filtry HEPA, automatyczne dostosowywanie się do sprzątanej powierzchni, możliwość  kontroli za pomocą smartfona, automatyczny powrót do bazy dokującej itd.

Interesujące jest to że również jakość wykonania elementów mechanicznych nie odbiega od konkurentów. Ba, weźmy na przykład szczotki – są one wykonane niemalże identycznie jak te w robotach Neato i sprawdzają się tak samo dobrze!

Wbudowany algorytm SLAM, umożliwiający robotowi „nauczenie się” mapy Twojego domu sprawdza się z powodzeniem w praktyce. Odkurzacz po kilku kursach po mieszkaniu bardzo dobrze rozpoznaje układ pomieszczeń i mebli.

Nieco gorzej radzi sobie z gorszymi zabrudzeniami, szczególnie na dywanach. Jest to jednak coś co sprawia kłopot także i najdroższym modelom na rynku.

Podsumowując krótko – Xiaomi Roborock S50 to świetna niskokosztowa alternatywa dla robotów Roomba czy Neato. Naszym zdaniem jest to naprawdę udany asystent sprzątania. Wiadomo, nie jest to w pełni 100% kompleksowe autonomiczne rozwiązanie problemów z odkurzaniem. Jednak z powodzeniem wyręczy nas on w podstawowym odkurzaniu mieszkania i jedynie okazjonalnego ręcznego zaprzągnięcia do roboty mopa  lub szczotki.

ZALETY
 • Bardzo niska cena…
 • … i zarazem naprawdę wysoka jakość którą w tej cenie dostajemy!
 • Te same funkcjonalności co u Roomba
 • Dobrze uczy się mapy Twojego domu
 • Ładny design
WADY
 • Aplikacja pierwotnie przeznaczona na rynek chiński nie została najlepiej przetłumaczona i zaprojektowana
 • Nie jest najdokładniejszy
 • „Wirtualna Ścianę” należy zakupić osobno

WERDYKT

Xiaomi Roborock S50 to bardzo udany odkurzacz automatyczny zasługujący na wiele pochwał. Chiński producent po raz kolejny pokazał że można wypuścić produkt wysokiej klasy na który nie trzeba wydać majątku. Jest to dość poważny konkurent dla zachodnich marek i niewątpliwie ciekawy wybór dla wszystkich osób ceniących porządek w swoim domu lub pracy. Jeśli miałeś do czynienia z innymi produktami Xiaomi takimi jak smartfony czy tablety – możesz z powodzeniem oczekiwać podobnego stosunku ceny do jakości także i od tego odkurzacza robota.

4. Neato D6

neato d6

Nowy dodatek do serii Neato, model D6  to jeden z najbardziej atrakcyjnych cenowo robotów na rynku. Posiada funkcję zdalnego sterowania za pomocą aplikacji Neato Home. Co bardzo ciekawe, można go również kontrolować za pomocą Facebook Messengera!

Z boku znajdują się dwa podświetlane przyciski LED,  umożliwiające także klasyczne sterowanie ręczne. Komunikaty o błędach są wyświetlane w różnych kolorach. Odkurzacz posiada stonowany elegancki design. Bardzo ładnie pasuje do każdego nowoczesnego mieszkania.

Wyposażony w unikalną technologię laserową odkurzacz dość sprawnie radzi sobie z omijaniem przeszkód. Wraz z urządzeniem dostarczany jest pasek delimitacyjny, który można przykleić do podłogi. Będzie on wówczas działał jak swoista „wirtualna ściana”. Po napotkaniu paska sensory w odkurzaczu natychmiast skierują go w innym kierunku. Nie jest to rozwiązanie najbardziej estetyczne, ale dobrze sprawdza się w sytuacjach gdy nie mamy pełnego zaufania co do tego czy odkurzacz przypadkiem np. nie zbliży się zbyt blisko do krawędzi schodów.

Odkurzacz jest dość „inteligentny” i nie będzie Cię wołał o pomoc za każdym razem gdy np utknie na kilka sekund za kanapą. Będzie za wszelką cenę próbować wydostać  się z pułapki, często z naprawdę udanym skutkiem. Z drugiej strony warto nadmienić iż sytuacje w których zajdzie konieczność Twojej interwencji mogą się niejednokrotnie zdarzyć.

Żywotność baterii wynosi 90 minut, co pozwala na oczyszczenie powierzchni aż do 400m². Neato D6 jest więc całkiem rozsądnym wyborem dla powierzchni biurowych i usługowych. Tak jak i inne odkurzacze automatyczne Neato D6  po rozładowaniu akumulatora wraca samoczynnie do bazy dokującej w celu naładowania baterii. Trwa to w jego przypadku ok. 3 godzin.

Z odkurzaczem można się komunikować przez Bluetooth lub Wi-Fi. Natywna apka dostarczona przez producenta jest zaprojektowana całkiem solidnie. Posiada kilka przydatnych funkcji w tym m.in. bardzo użyteczną funkcjonalność „Znajdź Mnie”. Pomoże Ci ona namierzyć robota gdy ten zniknie z Twojego pola widzenia i schowa się gdzieś za meblami.

Neado D6 wyposażony jest w dwie szczotki boczne i system SpinFlow PowerClean z centralną szczotką. Narożniki są automatyczne czyszczone, a brud zbiera się w dużym pojemniku. Filtr dodatkowo wspomaga duże oczyszczanie.

ZALETY
 • Świetna żywotność baterii
 • Udany system Ultra Connectivity
 • Funkcja „Historia Sprzątania” pokazująca jakie zadania zostały już wykonane i które części domu zostały sprzątnięte
 • Dość krótki czas ładowania
 • Przystępna cena
WADY
 • Komunikaty świetlne są troche mało intuicyjne
 • Taśma klejąca służąca za wirtualną ścianę jest mało estetyczna

WERDYKT

odkurzacz neato bodvac d6

Neato Botvac D6 ogólnie bardzo nam się spodobał, głównie dzięki swojej szerokiej autonoi, ultra-łączności, eleganckiemu wzornictwu i przystępnej cenie. Jeśli jesteś fanem nowoczesnych technologii i masz do posprzątania duże powierzchnie, powinieneś polubić ten odkurzacz. Jeśli jest coś czego nam osobiście brakuje w tym modelu to ekran LCD. Na pewno ułatwiłby on sterowanie ręczne i informacje o funkcjonowaniu urządzenia. Poza tym nie ma zbyt wiele do czego można było się przyczepić, szczególnie w tej cenie.

5. NEATO 4

neato D4

Wyposażony w dalmierz laserowy odkurzacz Neato D4 robi dość futurystyczne wrażenie. Jest to robot o dość wysokiej wydajności. Posiada wbudowany ekran LED który ułatwia kontrolę nad odkurzaczem.

Początkowo można mieć wątpliwości czy aby na pewno jego kształt jest najbardziej optymalny. W rzeczywistości jednak ta konstrukcja w kształcie litery D umożliwia robotowi zbliżenie się do ścian oddalonych nawet o 10 mm, co pozwala na naprawdę głębokie oczyszczenie wnętrza. Dodatkowo jest wyposażony w technologię Coverlever™, która daje mu dostęp do zakamarków, które są często pomijane przez inne roboty.

Mapowanie laserowe 360 stopni pozwala mu ocenić przeszkody, z którymi będzie musiał się zmierzyć. Niewielka wadą jest to że laser ma problemy z powierzchniami koloru czarnego lub mocno odbłyskowymi.

Neato D4

Centralny wyświetlacz LED oferuje szereg różnych trybów pracy. Za pomocą przycisków czułych i reaktywnych można zaprogramować do 7 slotów (godzinowych lub dziennych).

Wyposażony w liczne szczotki odkurzacz Neato robot jest skuteczny zarówno na twardych podłogach, jak i na dywanach. Włosy nie blokują się w ostrzach. Zestaw zawiera również szczotkę do czyszczenia akcesoriów.

Wbudowany zbiornik ma pojemność 0,7 litra. Jest łatwy do usunięcia i czyszczenia. Żywotność baterii wynosi 60 minut i ładuje się po 3 godzinach.

ZALETY
 • Wysoka wydajność
 • Wymienne szczotki dostosowane do powierzchni różnego rodzaju
 • Konstrukcja w kształcie litery D faktycznie zwiększa skutecznośc odkurzania
 • Wydajna technologia laserowa
WADY
 • Nie zawsze wykrywa czarne lub odblaskowe powierzchnie.
WERDYKT
D4

Neato D4 to dobry wybór jeśli szukasz urządzenia, które jest łatwe w obsłudze i skuteczne. Odkurzacz jest co prawda nieco za duży, aby zmieścić się pod wszystkimi meblami, ale ogólnie sprawdza się całkiem nieźle. Jednak jeśli chcesz w razie czego mieć możliwość zdalnego sterowania urządzeniem, nie jest to najlepszy model dla Ciebie. Pod względem stosunku jakości do ceny, odkurzacz NEATO D4 jest udanym robotem, dobrze wywiązującym się z powierzonych mu zadań.

5 Korzyści Dla Których Warto Zakupić Odkurzacz Automatyczny (Robot Sprzątający)

Te ciekawe gadżety są coraz częściej obecne w polskich domach. Z pewnością już wiesz, że są to urządzenia gospodarstwa domowego, które samodzielnie przechodzą przez każdy zakątek naszego domu, usuwając kurz i brud. Wszystko to bez kiwnięcia  palcem; no może poza tym, którego używamy, aby włączyć lub wyłączyć urządzenie.

To narzędzie naprawdę ułatwia nam życie. W przypadku naszego kraju, marka Roomba jest jedną z najpopularniejszych ze względu na swoją wysoką jakość. Ale poza markami i zaletami, jakie oferują nam te urządzenia na pierwszy rzut oka…. Jakie są inne korzyści płynące z używania tego typu odkurzacza?

1. Kompletny brak wysiłku przy sprzątaniu

Dla osób starszych lub cierpiących na problemy z kręgosłupem lub poruszaniem się jest to idealne urządzenie. Wiele tradycyjnych odkurzaczy ma dużą wagę i jest uciążliwych w obsłudze. Z pewnością, nawet jeśli jesteś młody, więcej niż raz przekląłeś uczucie zmęczenia i bólu, które czasami pozostaje po czyszczeniu konwencjonalnym odkurzaczem bezworkowym. W przypadku jedyny wysiłek to podniesienie go po zakończeniu pracy.

2. Autonomiczny system nawigacji

Zaawansowana technologia oparta na różnych systemach (podczerwień, kamery, czujniki…) pozwala odkurzaczowi doskonale zrozumieć Twój dom, dzięki czemu nie będzie kolidował z obiektami i nie będzie musiał być monitorowany w przypadku, gdyby coś się stało lub urządzenie gdzieś utknęło. Ponadto, w miejscach z więcej niż jednym piętrem, urządzenie jest w stanie wykryć granicę klatki schodowej i cofnąć się. Nie trzeba więc obawiać się, że spadnie ze schodów.

3. Roboty sprzątające są bardzo higieniczne

W przeciwieństwie do innych odkurzaczy lub mioteł, które przy przenoszeniu podnoszą kurz i rozprzestrzeniają go ponownie na czyszczoną powierzchnię, odkurzacze roboty skutecznie zbierają odpadki do zbiornika. Zapomnij raz na zawsze o konieczności wielokrotnego sprawdzania tego samego miejsca, aby uznać je za czyste! Niestety, roboty ciągle nie najlepiej sprawdzają się przy czyszczeniu dywanów. W takich okolicznościach nieodzownym asystentem pozostają odkurzacze piorące.

4. Odkurzacze automatyczne są bardzo łatwe w obsłudze

Dla tych, którzy myślą, że tak wiele pozytywnych rzeczy musi ukrywać skomplikowane zastosowanie produktu, do którego trzeba będzie dokładnie przeczytać instrukcję obsługi i praktycznie ją przestudiować – mamy świetną wiadomość. Odkurzacze tego typu mają zazwyczaj co najwyżej dwa przyciski, więc każdy może nauczyć się obsługiwać je z łatwością. Zobaczysz, jak szybko po zabraniu go do domu, nauczysz się jego pełnej obsługi w ciągu kilku minut.

5. Mały rozmiar i spora ilość modeli w różnych cenach

W przeciwieństwie do innych typów bardzo dużych odkurzaczy, roboty są bardzo małe, więc można je przechowywać praktycznie wszędzie nie zagracając przy tym domu. Ponadto urządzenia te można znaleźć w bardzo zróżnicowanych i przystępnych cenach. Najtańsze można dostać nawet za mniej niż 800zł. Dla tych którzy cenią sobie najwyższą jakość i nie chcą iść na kompromisy cenowe, jest wiele doskonałych modeli kosztujących nieco ponad 2000 tys zł. Jest to inteligentna inwestycja w dłuższej perspektywie czasowej, która przyniesie wiele korzyści których nie posiadają tradycyjne odkurzacze, niezależnie czy mamy na myśli dobre odkurzacze pionowe czy też inne typy.